در این روز هایی که همه ی والدین دغدغه ی سرگرمی فرزندان خود را در خانه دارند سعی داریم راهکارهایی به شما عزیزان ارائه دهیم از این رو در این مقاله و مقالاتی که در آینده برای مطالعه در اختیار شما قرار می دهیم به معرفی فعالیتهای آموزشی و سرگرم کننده خواهیم پرداخت.
1-شیشه ی قصه گویی
حتما در میان وسایل آشپزخانه تان شیشه های خالی مربا و ... پیدا می شود.یکی از این شیشه ها را انتخاب کنید .چند تکه کاغذ که روی هر کدام یک کلمه یا عبارت تصادفی بنویسید و درون شیشه بیندازید.این کلمات هر چیزی می تواند باشد مانند گربه،شاهزاده یا هر چیز دیگری.همه ی تکه کاغذها را درون شیشه قرار دهید.سپس از بچه ها بخواهید به نوبت تکه کاغذ هذ را از شیشه بیرون بیاورند.کودک باید با هر کلمه ای که روی کاغذ نوشته شده داستانی بیان کند.اگرفرزند شما در بیان داستان مشکلی داشت می توانید با عبارات زیر به او کمک کنید:
1- شخصیت داستان چه چیزی را می بیند یا می شنود؟
2- چه شخص دیگری در انجا هست؟
3- جایی که در مورد آن صحبت می میکند چطور به نظر می رسد؟
شیشه قصه گویی
2-استفاده از نقشه ها برای قصه گویی

به کودک خود بگویید نقشه ی یک شهر واقعی یا خیالی را نقاشی کند.نقشه می تواند مغازه ها ، مدرسه ها،پارکها ،کتابخانه ها و هرجای دیگیر را در بر بگیرد.حالا از نقشه ای که کشیدید میتوانید قصه بسازید. اگر نقشه شما از یک شهر خیالی است ، می توانید تصور کنید که زندگی در آنجا چگونه است.  داستانی را درباره فعالیت های روزانه در آن شهر یا سناریوهای مختلف بگویید. به عنوان مثال "یک روز طوفان می آید و شهر را ویران می کند ..." یا "بیگانگان به شهر می آیند ..." یا حتی  می توانید وانمود کنید که یک دزد دریایی به دنبال گنج هستید یا یک توریستی که سعی در یافتن راه خود در اطراف شهر دارد!

نقشه
3-قصه گویی با استفاده از عروسک های انگشتی

عروسک های مخروطی انگشتی برای گفتگو بین شخصیت ها بسیار مناسب هستند. می توانید تعدادی عروسک انگشتی  کاغذی  درست کنید. عروسک های کاغذی شما می توانند هر شخصیتی باشند که دوست دارید مانند برخی از شخصیت های کارتونی  یا حتی اعضای خانواده. در سناریوهای مختلف مانند "شما اسباب بازی من را دزدیدید ..." یا "من به تعطیلات می روم ..." گفتگو را بین شخصیت ها انجام دهید. اگر کودک شما برای ادامه دادن قصه مشکل داشت  ، می توانید با عنوان کردن سوالهایی به او کمک کنید. مثلا از اوبپرسید خودش در قصه چه جایگاهی دارد و چه کاره است؟

عروسک انگشتی

 

 
4-قصه گویی با استفاده از سنگ ها

می توانید سنگهای صافی را تهیه کنید و بر روی آن نقاشی بکشید یا برچسب بچسبانید یا از مجلات مختلف عکسهایی را ببرید و روی سنگها بچسبانید.بسته به نقاشی یا تصویر روی سنگ ها می توانید روش های مختلفی را انتخاب کنید.می توانید به صورت تصادفی یک سنگ یا چند سنگ را برای ساختن قصه انتهاب کنید.

سنگ

5-قصه گویی با استفاد از عکسهای خانوادگی

آلبوم عکسهای خانوادگی و قدیمی خود را بیرون بیاورید و قصه های به یادماندنی و خاطرات خود را برای کودکان بازگو نمایید.گاهی اوقات می توانید جالب ترین چیز ها را در عکسها ثبت کنید.می توانید با عکسها بازی کنید مثلا با کمتر از 10 تا عکس یک قصه بسازید.یا عکسهای مختلفی را بکشید و ازکودک بپرسید چه چیزیرا در عکسها مشاهده می کند.اگر کودکتان داستان را تکرار می کند نگران نباشید و هر بار با عبارات و کلمات اضافی به او کمک کنید تا داستان خود را تغییر دهد.

عکس خانوادگی